Yeni Doğum Yapmış Arkadaşınıza Hediye Olarak Ne Götürürsünüz?

Bizim kültürümüzün kadim geleneklerindendir; yeni evlenene, yeni doğum yapana, yeni ev alana ve benzeri yeniler bahanesiyle ziyaretlere gitmek. Abartılmadığı takdirde, bu tür ziyaretler her geçen gün küçülen dünyalarımızda akrabaların, dostların, arkadaşların birbirlerini hatırlamasına, bir araya gelmesine vesile olur. Çoğu zaman da güzel olur.

Ziyaret söz konusu ise eğer, eli boş gitmek de olmaz bizde. “Yarım elma, gönül alma.” düsturuyla illa ki bir şeyler götürürüz gittiğimiz eve. Bu hediyeler aradaki kan bağı, dostluk, samimiyet, uzaklık-yakınlık gibi konulara göre değişkenlik gösteriliyor sizin de bildiğiniz gibi.

Geçenlerde bir ajanda gördüm. Doğum sonrası annenin anılarını yazabileceği şekilde tasarlanmış. Sonra o ajandanın sıra dışı bir hediye olabileceği ve doğum yapan bir arkadaşıma hediye edebileceğim geldi aklıma. Yani çoğunlukla getirilen bebek takımından çok farklı bana göre. Hem anne, hem de bebek için, diye düşünürken, bu konuda kamuoyu yoklaması yapmak istedim ve yenianneyim sosyal medya hesaplarından: “Yeni doğum yapmış arkadaşınıza hediye olarak ne götürürsünüz?” sorusunu sordum. Gelen cevaplar arasında gerçekten değişik olanlar vardı. Sizinle de paylaşayım.

Yeni Doğum Yapmış Anneye Ne Hediye Alınır?

 1. Bebek bezi ve ıslak mendil: Başlıkla doğrudan alakasız gibi görünse de aslında alakalı. Takipçilerimden gelen yorumlar arasında en çok “bebek bezi” vardı. İhtiyaç giderebileceği düşünülürse bence de çok makul bir hediye olabilir. Şimdi bez pastası yapıyorlar, biliyorsunuzdur… Bebeğin kilosu konusunda endişeleriniz varsa 2 numaralı bez almak garanti olur 😉
 2. Para: Hediyenin daha kalıcı olduğunu savunanlardanım. Sonuçta para harcanıp gidiyor, ama bazen bir zarfın içinde annenin gerek kendisi, gerekse bebeği için ihtiyacı olan şeyleri alabilmesi adına hediye olarak para da verilebilir sanırım! (Elden para vermek hiç bana göre değil…)
 3. Altın: Sizde biliyorsunuz ki, altın herkese giden bir hediye değil ve genellikle geldiyse götürülür. Maalesef.
 4. Bebek takımı: Bir yeni doğan klasiği. Gelen misafirlerin %80’inden gelebilecek muhtemel hediyedir kendileri 🙂
 5. Bebek battaniyesi: Genelde babaanne ya da annene tarafından örülen, hatta kızının ya da oğlunun bebekliğinden kalan bir demirbaşla birlikte, yenisi aynı anda getirilebilir. Ama şimdi çeşit çeşit bebek battaniyeleri var. İyi bir hediye alternatifi olabilir.
 6.  Bebek banyo ürünleri: Gelen yorumlar arasında: “İçerisinde bebek çamaşır deterjanı, yumuşatıcı, biberon yıkama deterjanı, hijyenik temizleme mendili, bebek bezi olan bir set getirmişti arkadaşım, çok makbule geçmişti” diye bir mesaj vardı. Benim de bir arkadaşım bebek şampuanı ile bebek vücut şampuanı getirmişti. Bende onları iki yıla yakın kullandım ve gerçekten hala kendisini anar dururum. Sizin içinde iyi bir alternatif olabilir.
 7. Tema vakfına çocuğu adına dikilmiş 3 ağaç” demişti bir anne. Güzel fikir olabilir.
 8. Anne için süt artırıcı ürünler: Gelen yorumlardan biriydi bu da. Anne sütü arttırıcı bitki çayları, içecekler ve yiyecekler hediye olarak götürülebilir. Hurma, dut kurusu, incir gibi kuru yemişler de anne için faydalı olabilir.
 9. Emzirme Minderi
 10. Emzirme Önlüğü: Eğer anne almamışsa kendisine, işe yarar bir hediyedir.
 11. Süt saklama poşeti ya da şişesi: Anne almış olsa da yedekte kalır. Ziyan olmaz.
 12. El ve ayak izi kalıbı: Herkesin pek aklına gelmeyen ve artık piyasada rahatlıkla bulunabilecek bir hediye.
 13. Özel tasarım ajanda ya da defter: Doğum sonrası annenin anılarını yazabileceği özel tasarlanmış bir defter.
 14. Bebek Hamağı (Çingene Beşiği): Özellikle gazlı bebeklere birebir olan bu beşiklerden alıp hediye ederseniz belki arkadaşınız size ömür boyu hayır dua eder 🙂
 15. Yeni anne olan takipçilerimden gelen “Tencere tencere yemek” mesajı da dikkat çekici. Eğer doğumu izleyen ilk günlerde gidecek kadar yakınsanız yeni anneye yapabileceğiniz en güzel iyiliklerden biri bu olur herhalde.
 16. Bir takipçim: “Bol bol uyku vermek isterdim” yazmıştı. Bu pek mümkün olmasa da, yine eğer doğumdan hemen sonra gidilecek kadar samimi iseniz onun evini biraz toparlamanız, mutfağında bulaşıkları yıkamanız gibi ufak tefek ev işlerini yaparak onun yükünü hafifletir ve biraz daha fazla uyumasını sağlayabilirsiniz.
 17. Eğer bebek takımı ya da zıbını almayacaksanız ve anneye neye ihtiyacı olduğunu sorabilecek kadar samimiyseniz, onun ihtiyaçlarından birini gidermek de çok güzel bir hediye olabilir.

Birinci dereceden aile ya da çok sıkı dostluk, arkadaşlık yoksa doğumdan hemen sonra bebek ziyareti diyerek eve gidilmesini şahsen hiç doğru bulmuyorum. Gidilecekse de ihtiyaç giderilmek için gidilmeli diye düşünüyorum. Hele ki yanında bir destekçisi yoksa, eşi işe gidiyorsa o kadın hem temizlik, hem ikram, hem misafir ağırlaması, hem de bebeğe bakmak zorunda. Bırakalım da tüm lohusalar 40 rahat etsinler.

Listeye eklemek istedikleriniz olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Sevgiyle kalın.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir