Yeni Doğan Refleksleri Nelerdir?

İnsan; bilmediğinin cahili. İlk bebekte hele, bilmediği o kadar çok şey vardır ki çiçeği burnunda yeni anne ve babanın… Dışarıdan bebek sahibi olmak kolaymış gibi görünse de  o minik, insanın dokunmaya çekindiği melekle bir evde baş başa kalmak ve onunla yaşamaya alışmak, onu ve ona bakmayı öğrenmek tecrübelerin biriktirildiği bir süreci gerektiriyor.

Özellikle yeni anneler için emzirme dönemleri tefekkür için birebir zamanlardır bana göre, tabi eğer ilk zamanlar emzirme sorunları yaşanmıyorsa… Mesela o emerken, kaşına gözüne bakarsınız, minicik elini göğsünüze dokundurması esnasında dersiniz ki; “bu hiçbir şeyden haberdar olmayan bebek, emmeyi nereden biliyor?” ya da kibrit çöpü gibi olan ufacık parmakları ile işaret parmağınızı tamamen kavradığında onun bu hareketi neden yapmış olabileceğini düşünürken bulabilirsiniz kendinizi… Bizim ufaklık bana bu yazdıklarım gibi pek çok şeyi düşündürdü. Biz ona, o bize alışmaya başladığı günlerde onu almaya çalışırken birden kollarını iki yana açardı mesela…Gözlemlerime göre bu hareketler birer refleksti. Bir gün okuduğum bir kitapta mora refleks diye bir başlık okuyunca, ilgimi çekti ve merak ettim yeni doğan reflekslerini… Bu makalemde, sizinde aslında bildiğiniz ama adını ilk kez burada okuyacağınız ve toplamda yaklaşık 11 tane olan yeni doğan reflekslerini yazdım. Keyifli okumalar 🙂

Bu araştırma esnasında bebeklerdeki bazı reflekslerin kalıcı bazılarında geçici olduğunu öğrendim. Bazı refleksleri yapmadığında doktora bile götürmek gerekebiliyormuş. Detaylar aşağıda…

Yeni Doğan Refleksleri Nelerdir?

1.Tonik Boyun Refleksi: 

tonik-boyun-refleksi

Tonik Boyun Refleksi

 

Bebeğinizi sırt üstü yatırınca boynunu bir tarafa çevirecektir. Boynunu çevirdiği taraftaki kolunu da yukarıda ki resimde gördüğünüz şekilde otomatik olarak ileri uzatır. Diğer kolu ise kıvrıktır. Bu esnada bacakları gergin ve yukarıya kalmıştır.

Yüz üstü yatırdığınızda da yine aynı şekilde başını otomatik olarak sağa ya da sola çevirir. Bu hareket Tonik Boyun Refleksi olarak adlandırılır ve genelde 3. aydan sonra kaybolur. Bebek 3. aydan sonra artık boynunu kontrol etmeye başladığı için, ilk zamanlar kısa kısa daha sonra ise uzun süreli başını dik tutacaktır.

 

Tonik boyun refleksinin görülmemesi halinde, omurilik zedelenmesinden şüphelenmek gerekir.

 

2. Moro Refleksi:

moro-refleks

Moro (Kucaklama) Refleksi

 

Bebeğinizin yattığı yatağa aniden vurduğunuzda ya da kollarından tutup biraz kaldırıp tekrar yatağa bıraktığınızda kollarını elleri ile birlikte iki yana açar ve kısa süre sonra birbirine yaklaştırarak kucaklama hareketi yapar. Bu reflekse Moro Refleks adı verilir.

 

 

Moro refleksinin bebeklerde 4. aydan sonra kaybolması beklenir. Tek taraflı görülmemesi hali kırık ya da çıkıktan şüphelenmeyi gerektirirken iki taraflı da görülmemesi sinir sistemi bozukluğunu işaret ediyor olabilir. Böyle bir durumda gecikmeden doktora başvurmak gerekir.

 

3. Kavrama Refleksi:

kavrama-refleksi

Kavrama Refleksi

 

Bebeğin avuçiçi bir parmak ya da çubuk benzeri bir nesne ile uyarıldığında, bebek anında parmaklarını kapatarak parmağı ya da çubuğu sıkıca kavrar. Bu refleks Kavrama Refleksi olarak isimlendirilir.

 

 

Kavrama refleksi bebeklerin 3. ayında kaybolur. Kaybolmaması halinde sinir sisteminde bir bozukluk olduğuna işaret eder.

 

4. Adımlama Refleksi:

adimlama-refleksi

Adımlama Refleksi

Bebeğinizi koltuk altlarından tutup kaldırdığınızda havada adım atmaya çalışır. Bu refleks 3. ve 4. haftalarda kendiliğinden kaybolur. Gelişimi geri olan bebeklerde görülmez. 

 

5. Emme Refleksi:

emme-refleksi

Emme Refleksi

Yeni doğan refleksleri arasında en bilinenlerindendir Emme Refleksi. Küçük parmağınızı bebeğin dudaklarına değdirdiğinizde hemen ağzını açıp emmek isteyecektir. İlk 3-4 gün zayıf olan bu refleks, bebeğin annesinin göğsünü emmeye başlamasıyla her geçen gün kuvvetlenir.

Emme refleksi, doğum esnasında beyin zedelenmesi geçiren veya anestezi alan bebeklerde zayıftır.

 

6. Arama Refleksi:

arama-refleksi

Arama Refleksi

Yeni doğan refleksleri arasında bulunan arama refleksi bebeğin yanağına dokunulduğunda, başını o tarafa çevirerek meme aramasıdır. Aramadan sonra emme hareketi yapar.

 

Bu refleks genelde 3. ve 4. aylarda kaybolur. Erken doğan (prematüre) bebeklerde görülmeyebilir.

 

7. Göz Kırpma Refleksi:

 

Göz kırpma refleksi, kuvvetli bir ışık veya hareket karşısında bebeğin gözlerini sıkıca kırpmasıdır. Bu refleks kalıcıdır.

 

8. Kukla Gözü Refleksi:

Bebeğinizin başını ellerinizin içi ile kavrayıp, hızla bir yana çevirdiğinizde, bebeğinizin gözleri bu hareketi gecikme ile izler ve her iki tarafa da oynar. Bu refleks bebek doğduktan sonra sadece 2-3 gün sürer. Kısa sürede kaybolur.

9. Taban Refleksi:

 

Parmak ya da bir çubuk benzeri nesne ile bebeğinizin ayak tabanına dokunduğunuzda bebeğiniz tepme hareketine benzer bir tepki verir. 4. aydan sonra bacağını çekerek tepki verir.

 

10. Bükülme Refleksi:

Bebeğinizi yan yatırdığınız zaman, gövdesini, başını ve bacaklarını karnına doğru çeker. İki ay içinde kaybolur. Görsel bulamadım, tanıma göre hayal edebilirsiniz 🙂

11. Yüzme Refleksi:

yuzme-refleksi

Yeni doğan refleksleri – yüzme refleksi

 

Yeni doğan refleksleri arasında olan ve sadece 3. ve 4. günlerde görülen reflekstir. Bebeğinizin göğüs kısmından ellerinizle tutup, yere paralel kaldırdığınızda serbest kalan bacak ve kollarını sanki yüzüyormuş gibi hareket ettirir. Bir hafta içinde bu refleks kaybolur.

 

Video tam refleksi gösteren bir video değil ama yine de benzer ve ilginç geldiği için paylaşmak istedim..

 

Bu refleksleri tanımak gereksiz yere evham yapmanızın önüne geçecektir. Bebeğin yeni dünyasına alışması yaklaşık 6 ay sürüyor. Bu ilk 6 ay içinde yaptığı farklı hareket ve refleksler varsa 6. ayın sonuna doğru kaybolacaktır. Eğer kaybolmayan ve normal olmayan hareketler yaparsa doktora götürmeniz gerekir.

 

Sağlıklı, güzel günler dilerim…

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
alis Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
alis
Ziyaretçi
alis

Beğeniyle okudum, detaylı bilgilendirme için teşekkürler.