Yeni Doğan Sarılığı Nedir?

Dünyaya yeni gelmiş bebeklerin çoğunluğunda(%97) görülen yeni doğan sarılığı, genelde doğumun gerçekleşmesinden sonraki 2.gün itibariyle meydana gelen sağlık problemidir. Bebeğin ilerleyen haftalarında da görülmesi muhtemel olan yeni doğan sarılığı, çoğu zaman hafif şekilde atlatılırken,zamanında ve yeterli müdahale edilmediği taktirde bebekte çok ciddi hasarlara yol açabilmektedir.

yeni-dogan-sariligi

yeni doğan sarılığı

Yeni Doğan Sarılığı Neden Olur?

Dışkıya kahverengi, safra sıvısına ise sarı rengini veren ve vücutta alyuvar hücrelerinin( kırmızı kan hücreleri)  parçalanması sonucu meydana gelen maddelerle karaciğerde oluşturulan Bilirubin maddesi yeni doğan sarılığının asıl nedenidir. Bilirubin üretimi yeni doğan bebeklerde oldukça yüksektir. Yeni doğan sarılığının bir diğer ismi de Fizyolojik Sarılık‘tır.

Bebek henüz anne karnında iken Bilirubin plesenta aracılığı ile vücuttan atılırken, doğumdan sonra bu görev karaciğere bağlıdır. Karaciğerde henüz tam olarak gelişmediği için bu madde kan ve dokularda birikip vücuttan atılamayınca bebekte sararmalar şeklinde meydana çıkar.

Yeni doğmuş bir bebeğin yüzünden başlayarak karın, kol ve bacaklara yayılan sararmalar, bebeğin sarılık geçirdiğine işaret eder. Ancak bunlar tam teşhisi koymak için yeterli değildir. Kesin teşhisi koymak için kandaki Bilirubin miktarına bakılır. Toplam Bilirubin değeri 5mg/dg üzerinde çıkan bebeğe sarılık teşhisi konur.

Ayrıca yeni doğan sarılığına sebep olan iki faktör daha vardır; bunlardan birincisi geç gelen anne sütü, ikincisi ise anne ile bebeğin kan uyuşmazlığıdır.

Yeni Doğan Sarılığı Ne Zaman Görülür?

Yeni doğan sarılığı genelde bebeğin 2.gününden itibaren başlayarak 1-2 hafta kadar sürebilir. Çoğu zaman tedavi gerektirmez. Ancak yine de sarılık geçiren bebeğin hastalığının takip edilmesi gerekir. Eğer bebeğin cildi ikinci günden önce sararmaya başlamış ve bu durum hızla artmışsa bebek hastalığı ciddi boyutta geçiriyor denebilir. Bu durumda fizyolojik olmayan bir sarılıktan şüphelenip, gerekli tedavi yöntemlerine başvurmak gerekir.

Sarılık belirtileri daha eve geçmeden hastanede meydana çıkarsa bu durum çabuk fark edilip, takibi hekim ve hemşireler tarafından yapılır. Ancak eve geçtikten sonra da sarılığın ortaya çıkma ihtimali düşünülerek ebeveynler bebeklerini takip etmeli, ciltlerinde ve göz aklarında renk değişimi fark ettiklerinde derhal hastaneye götürmelidirler.

Yeni Doğan Sarılığının Tedavisi Nasıldır?

Anne sütü, Bilirubinin vücuttan atılmasını hızlandırıcı etkiye sahiptir. Dolayısıyla anne sütü alan bebeklerin hastalığı daha kolay atlattığı gözlemlenmektedir. Bu yüzden yeni doğan bebeklerin çok sık bir şekilde emzirilmesi gerekir. Ancak sarılık geçiren bir bebek sürekli uyuma eğili gösterebilir, zor uyandırılabilir ve emmeye isteksiz olabilir. Bu durumların hepsi sarılığın daha da artmasına sebep olur. O yüzden annenin bebeği sık sık uyandırıp emzirmesi gerekir.

Aynı zamanda bebeğin beşiğinin güneş alan bir pencere kenarına koymak da sarılığın daha çabuk atlatılmasında etkilidir.

Fototerapi Tedavisi Nedir?

Kandaki Bilirubin miktarı yüksek çıkıp, sarılık belirtileri hızlı bir şekilde, artarak devam ettiğinde doğru tanı ve erken müdahale çok önemlidir. Bu durum fark edilmez ya da yanlış teşhis ile gerekli tedavi yapılamazsa bebeğin beyin dokusu üzerinde kalıcı hasarlar ve uzun süreli nörolojik rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bu durumları önlemek için uygulanan tedavi yönteminin adıdır ‘Fototerapi‘. Bu tedavi; bebeğin hastanede gözetim altına alınıp, en az 6-8 saat arasında belirli bir dalga boyunda ışık veren cihaza yatırılmasıyla gerçekleştirilir. Tedavi süresince anne yine belirli aralıklarla bebeğini emzirebilir. Eğer Fototerapi ile sarılık geçmiyorsa bu kez kan değişimi işlemi yapılması gerekir.

 

 

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
adminHanife Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Hanife
Ziyaretçi
Hanife

selamlar, yazılarınız çok faydalı.
emeğiniz için teşekkürler.