Yeni Doğan Bebeklere Yapılan Testler Nelerdir?

İki hücrenin birleşmesi ile başlayan akıl almaz bir yolculuk hamilelik. Haftalar ilerledikçe daha heyecan verici hale gelir bu mucizevi olay. Bebeğin anne karnında oluşumu ve gelişimi gebeliğin başladığı ilk haftalardan itibaren kontrol altında olmalıdır. Özellikle ilk 3 ayda bebeğin düşük riskinin çok olması, bebekte var olabilecek kromozomal anormallikler, vitamin eksikliğinden kaynaklanan sağlık sorunları ihtimaline karşı doktor muayeneleri ve bu muayeneler esnasında bebeğin gözlemlenmesi çok önemlidir.

İlk aylarda ayda bir, son aylarda ise haftada bir yapılan doktor muayeneleri ve kontroller, bebek doğduktan sonra da devam eder. Bebek henüz anne karnında iken tespit edilemeyen bazı hastalıklar bebeğin doğumunu takip eden 1 hafta-3 ay gibi kısa süre içinde yapılabilecek testlerle belirlenebilir ve bu sayede bebek ilerleyen hayatına sağlıklı olarak devam edebilir. Ancak bu testlerin yapımı gecikirse bebeğin sağlığı riske atılır.

Bu makalemde yeni doğan bebeklere yapılan tarama testlerini okuyacaksınız…

Yeni Doğan Tarama Testleri Nelerdir?

1. Topuk Kanı Testi (Guthrie Testi):

Bebek doğup beslenmeye başladıktan sonra, aldığı anne sütü ya da bebek mamasında bulunan fenilalalin isimli enzim bebeğin vücudunda sindirilemeyerek birikirse bu zamanla bebeğin beyin gelişimini engelleyerek, beyinde hasara yol açar. Bebekte böyle bir durumun var olup olmadığını tespit etmek için bebek doğduktan hemen sonra, doğduğu hastanede topuğundan kan örneği alınarak kan değerlerine bakılır.

 

yeni doğan bebeklere yapılan testler

 

Doğumu takip eden 7 gün sonra da ailenin bağlı olduğu Aile Sağlığı Merkezinde tekrar kan örneği alınır ve bebekte her hangi bir sorun tespit edilmezse aile aranmaz ancak test sonucunda şüpheli bir durum varsa aile ASM’ye çağrılır. Topuk kanı testi için, kanın topuktan alınmasının nedeni hem derinin çok ince olması hem de kanamanın kolay olmasıdır. Bu test için kol ya da bacaktan da kan alınabilir ancak yeni doğan bebeğin damarlarını bulmak zor olduğu için topuk, genel bir kabul görmüştür.

Bu test ile ilgili detaylı bilgileri buradan okuyabilirsiniz.

2. Hipotroidi: 

Doğuştan itibaren troid bezlerinin az çalışması nedeniyle hormonların az salgılanması bebeğin beyin gelişimini etkiler. Eğer zamanında müdahale edilmezse bebekte ömür boyu sürecek zeka geriliği ve büyüme bozuklukları meydan gelebilir.

 

yeni doğan bebeklere yapılan testler

Hipotroidi olan bir bebek…

 

Hipotroidi de tıpkı Guthrie testinde olduğu gibi bebekten bir kaç damla kan örneği alınarak tespit edilir. Eğer bebeğin sesi kalınsa, dili büyükse, anneyi emmekte güçlük çekiyorsa, yeni doğan döneminde sarılığı olmuş ve uzun sürmüşse ve az hareketli ise hipotroididen şüphelenilmelidir.

3. Duyma Testi:

Doğumdan 24 saat sonra doğru sonuç vermeye başlayan ve genelde bebeğin doğduğu hastanede yapılan işitme testidir. Duyma kaybı ya da işitmede azlık söz konusu ise bunun tespiti amaçlanır. İlk günlerde bebekler işitme testinden geçemeyebilir. Bu nedenle ilerleyen haftalarda bebeğin tekrar teste alınması istenir. Eğer tekrar yapıldığında da bebek işitmiyor ya da az işitiyorsa gerekli tedavi süreci başlatılır.

yeni doğan bebeklere yapılan testler

Çok rahatsız olmuş 🙂

Erken teşhiste, bebeğin duyma gelişimini destekleyici araçlar kullanılır. Bebek hiç duymuyorsa gerekli uygulamalar yapılır ve önlemler alınır.

ASM’de işitme testi yapılmaz.

Benim oğluma duyma testi 2 günlükken henüz hastaneden çıkmadan yapıldı. Ve iki kulakta testi geçememişti. Testi yapan doktorlar bunun normal olduğunu, yeni doğduğu için böyle olduğunu söylemişlerdi. Bir hafta sonrasına randevu almıştık…

 

4. Kalça Çıkıklığı Testi

Özellikle kız bebeklerde görülme olasılığı daha fazla olan kalça çıkıklığı, erken teşhis edildiğinde çok kısa sürede kalıcı hasar bırakmadan tedavi edilebilir. Bu testin bebek 1-3 aylıkken yapılması gerekir. Bebeğin kalçası ultrason ile görüntülenerek çıkık olup olmadığı tespit edilir. İlk aylarda kalça çıkıklığı olan bir bebeğin tedavisi iki bezi üst üste bağlayarak geçebilecek kadar kolayken, ihmal edildiğinde ameliyatla bile düzelemeyecek seviyeye ulaşabilir.

Bebek yürümeye başladığında ördek gibi yürüyorsa muhtemelen kalça çıkıklığı vardır ve geç kalınmış olabilir. Böyle bir durumda bebeğin kalçası uzun süre alçıda kalabilir. Bu nedenle bebeğiniz doğduktan sonra ilk 1-3. aylarda mutlaka kalça çıkıklığı testini yaptırın.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir