İmplantasyon Kanaması (Yerleşme Kanaması) Nedir?

Bir kadının rahmi her adet döngüsünün başında potansiyel olarak gebeliğe hazırlanır. Eğer kadındaki yumurta, bir erkek spermi ile birleşirse döllenme meydana gelir. Döllenmiş yumurta için hazır hale getirilmiş rahim içi tabaka, aynı zamanda başarılı bir şekilde yerleşme işleminin de gerçekleşmesi için progesteron ve östrojen hormonlarının etkisiyle yapışkan ve besleyici bir yapıya dönüşür.

Döllenmeden sonraki 6 – 12. günler arasında döllenmiş yumurta fallop tüplerinden geçerek rahme ulaşır ve besin ve oksijen ihtiyaçlarının karşılanacağı, kendisi için hazırlanmış rahim içi tabakaya (endometrium) yerleşir. İşte tam bu esnada kadınların bir kısmı hafif bir kanama yaşarlar. Bu kanmaya yerleşme kanaması ya da implantasyon kanaması adı verilir. Halk arasında ise bu durum “üstüne görme” olarak tanımlanır.

Yerleşme Kanaması Neden Olur?

Yerleşme kanaması, embriyonun rahme yerleşmesi sonucu bazı küçük kan damarlarını patlatması sonucu oluşur. Damarların patlaması, korkutucu bir durum değildir. Bu dışarıya sadece pembe ya da parlak kırmızıdan kahverengiye dönen hafif bir kanama olarak yansır. İmplantasyon kanaması her üç kadından sadece birinde görülür.

Yerleşme kanaması, çoğunlukla normal adet gününüzden biraz daha önce gelir. Siz bu esnada 5-10 günlük gebesinizdir. Planlı olmayan gebeliklerde yerleşme kanaması adet olarak düşünülse de, unutulmamalıdır ki, yerleşme kanaması adet kanamasından çok daha kısa sürer.

Halk arasında “üstüne görme” olarak isimlendirilen bu implantasyon kanaması, hamile kalındıktan sonra da adet görüldüğünü ifade eder. Ancak bu doğru değildir. Burada yaşanan kanama adet kanamasından çok daha farklı bir durum olup, yukarıda açıklanan sebeplere dayanır.

Yerleşme Kanaması ve Adet Kanaması Birbirinden Nasıl Ayırt Edilir?

Gebeliğin en bilinen belirtilerinden biri adet gecikmesidir. Çoğunlukla planlanan gebeliklerde adet gecikmesi yaşandıktan sonra ev tipi gebelik testleri ile ya da kan testi ile gebeliğin var olup olmadığı belirlenir.

Bir kadın hamile kaldığında HCG hormonu üretilmeye başlar ve bunun sonucunda adet kanamaları kesilir.

Ancak adet gecikmesinden daha da önce gebeliği haber veren bir belirti varsa o da; yerleşme kanaması olur. Ama beklenen ya da beklenmeyen pek çok gebelik öncesi gelen bu kanama adet kanaması ile karıştırılır. Bunu, diğer hamilelik belirtileri de henüz yoksa adet kanamasından ayırt etmek oldukça zordur. Sadece, birleşme tarihi bunu tahmin etmeye yardımcı olabilir. Burada yapılabilecek en iyi davranış bir kaç gün bekleyerek gebelik testi yapmaktır. Ya da eczanelerden gebeliği 6 gün öncesinden bildiren erken gebelik testleri almaktır.

Yerleşme kanaması yaşayan kadınların çoğu, yaşadıkları kanamayı adet kanamasından ayıran özellikler olarak; hafif pembemsi ya da kahverengi kanama ya da lekelenme ve hafif kramp ve/veya bel ağrısını ifade ediyorlar.

Doktora Gitmeli Miyim?

Yerleşme kanaması bebek ve anne bakımından bir sıkıntıya neden olmaz. Sadece anne eğer bu kanamayı adet kanaması ile karıştırırsa gebeliğini öğrenmesi gecikebilir, bu da ilk doktor muayenesini ve folik asit alımını geciktirebilir.

Hamilelik esnasında ara ara kanamalar gözlemlenebilir. Yerleşme kanaması, vajinal muayene, vajinal enfeksiyon, cinsel ilişki bunun en yaygın nedenleridir ve çoğunlukla bu tür kanamalar korkutucu bir sonuç doğurmaz.

Dolayısıyla yerleşme kanaması söz konusu olduğunda doktora gitmek gerekmez.

Ancak gebelik testi yapıp, pozitif sonuç aldıktan sonra artarak gelen parlak kırmızı kanama ile bel ve kasık ağrılarınız olduğunda vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekir. Çünkü yaşadığınız kanama mol gebelik, dış gebelik ve düşük nedeniyle yaşanıyor olabilir.

 

Kaynaklar:

https://www.whattoexpect.com

Hamileyim Kitabı

  • İçerik
5.0

Özet

Döllenmeden sonraki 6-12.günler arasında döllenmiş yumurta fallop tüplerinden geçerek rahme ulaşır, besin ve oksijen ihtiyaçlarının karşılanacağı, kendisi için hazırlanmış rahim içi tabakaya (endometrium) yerleşir. İşte tam bu esnada kadınların bir kısmı hafif bir kanama yaşarlar. Bu kanamaya yerleşme kanaması denir.

Sending
User Rating 4.33 (3 votes)

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir