Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Yoğurdun faydaları nelerdir?

1. Yoğurt vitaminler ile doldurulur.

Bir porsiyon yoğurt, potasyum, fosfor, riboflavin, iyot, çinko ve vitamin B5’in önemli bir kaynağıdır (pantotenik asit). Yoğurt ayrıca, kırmızı kan hücrelerini tutan ve sinir sisteminizin düzgün çalışmasına yardımcı olan B12’yi de içerir. FITNESS’in danışman kurulu üyesi ve Big Green Cookbook’un yazarı olan Jackie Newgent, RD “B12 vitamini çoğunlukla tavuk ve balık gibi hayvansal ürünlerde bulunur; bu nedenle sıkı vejetaryenler kısa sürede azalabilir” diyor. Daha fazla yoğurt yemek, besin boşluğunu kapatmaya yardımcı olabilir: Sekiz gramlık bir porsiyon, 1.4 milyon mikrogram vitamin içermektedir ve yetişkin kadınların günlük ihtiyacının yaklaşık yüzde 60’ını oluşturmaktadır.

2. Günde bir kase yoğurt antrenman sonrasında daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilir.

Proteinlerin karbonhidratlara oranı ile doğru orantılı olarak yoğurt, özellikle yüksek proteinli yoğurt, spor sonrası meydana gelen kas ağrılarını giderir. Yoğurttaki protein ayrıca bağırsaklar tarafından emilen suyun miktarını artırarak hidrasyonu geliştirir.

3. Kalsiyum ve D vitamini söz konusu olduğunda tüm yoğurtlar eşit değildir.

Doğal olarak kalsiyum içerdiğinden hangi yoğurt seçerseniz seçeceğiniz miktarın aynı olacağını düşünürsünüz. Yanlış. Newgent, “Seviyeleri markadan markaya farklılık gösterebileceğinden gerçekten etiketi kontrol etmeniz gerekiyor” dedi. D vitamini doğal olarak yoğurtta değil, fakat kalsiyum emilimi artırmaya yardımcı olduğu için çoğu şirket eklemektedir.

4. Yoğurt yüksek tansiyonu önleyebilir.

Her gün yüzde 70’imiz önerilen tuz miktarının iki katından fazla tüketiyor; Zamanla hipertansiyon, böbrek ve kalp hastalığına yol açan bu alışkanlık yoğurt ile dengelenebilir. Sodyum gramı başına yaklaşık 600 miligram olan yoğurttaki potasyum, vücudunuzdan fazla miktarda sodyumun atılmasına yardımcı olabilir. Nitekim, American Journal of Clinical Nutrition’da yapılan araştırmada yetişkinler, en az yağlı süt – günlük iki veya daha fazla porsiyon yemi – yüksek kan basıncını en az yiyenlere göre% 54 daha düşük buluyorlar

5. Yoğurt soğuk algınlığına iyi gelir

Viyana Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, her gün yoğurt tüketmek, hastalık ve enfeksiyonla savaşta sizi daha güçlü kılıyor. Yoğurttaki sağlıklı bakteriler, vücudunuzdaki bağışıklık kazandıran hücrelere sinyal göndererek zararlı böcekleri ateşe veriyor. Bazı T hücrelerinin seviyelerini genellikle düşük olan alerjik hastalar, aynı zamanda diyetlerine yoğurt ekleyerek rahatlayabilirler.

6. Yoğurt gülümsemene yardımcı olabilir.

Şeker içeriğine rağmen yoğurt zararlara neden olmaz. Marmara Üniversitesi’ndeki bilim insanları düşük yağ, hafif ve meyve aromalarını test ettiklerinde hiçbirinin çürümenin ana nedeni olan diş minesini aşındırmadığını bulmuşlardı. Yoğurtta bulunan laktik asit, dişetinize koruma sağlar gibi görünüyor. Günde en az iki gram yiyen insanlar, atlayanlara kıyasla ciddi periodontal hastalık alma riski yüzde 60 daha düşüktür.

7. Yoğurt yüksek proteinli bir besindir.

Yoğurt mükemmel bir protein kaynağı olabilir, ancak bir çeşit, diğerinin iki katından fazlasını içerebilir.

Yoğurdun besin değerleri

  • Kalori: 100 ila 150 gram
  • Yağ: 3,5 gram veya daha az (az yağlı veya yağsız)
  • Doymuş yağ: 2 gram veya daha az
  • Protein: en az 8 ila 10 gram
  • Şeker: 20 gram veya daha az
  • Kalsiyum: günlük değerin en az yüzde 20’si
  • D vitamini: günlük değerin en az yüzde 20’si

Kaynak:  http://www.aysetolgaiyiyasam.com/yogurdun-faydalari-nelerdir

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir