Yumurtlama Dönemi (Ovulasyon) Belirtileri Nelerdir?

Bazı çiftler evlendiklerinden henüz bir ay geçmişken ebeveyn olacakları haberini alırlar. Bunun en temel nedeni çoğunlukla evlilik tarihlerinin aynı zamanda kadının yumurtlama dönemi (ovulasyon) olmasından kaynaklanır.

Yumurtlama (Ovulasyon) Nedir?

Bir kadın doğurganlığının ana maddesi olan yumurta, henüz anne karnında iken üretilmeye başlar. Bundan dolayı bir kız bebek dünyaya geldiği anda 1-2 milyon arası olgunlaşmamış yumurta hücresine sahiptir. Ergenlik dönemine gelindiğinde ise bu sayı 400 bine kadar düşer. Ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar geçen sürede ise sadece 400 kadar yumurta kalacak, bunların çoğu ise adet kanaması şeklinde dışarı atılacaktır.

Düzenli olarak adet gören bir kadının adet kanamasının başladığı günden itibaren devam eden 28 günlük bir döngüde rahmin iç yüzey tabakası olgunlaşarak yumurtalıktan salınan yumurtanın bir sperm tarafından döllenerek yerleşme ihtimaline karşı hazırlanır. Eğer bir döllenme meydana gelmezse hazırlanan rahim içi tabaka bir miktar kan yoluyla dışarı atılır, ki bu adet kanaması olarak tanımlanır.

Peki Yumurta Nasıl Olgunlaşır ve Yumurtlama Süreci Nasıldır?

Bir yumurta hücresi onu içine alan, koruyan ve besleyen folikül adında bir yapı içinde bulunur. Kadın, cinsel olgunluğa eriştiğinde yumurta içeren bu foliküller her ay belirli evrelerden geçerek olgunlaşmaya başlar.

Bu evreler; primordiyal, primer, sekonder ve tersiyer evreleridir. Bu evrelerin birincisi olan Primordiyal Folikül evresinde; Ergenlik döneminin başlangıcını sağlayan Gonadotropin hormonu beynin hipotalamus bölgesinden salgılanır. Görevi, yumurtlama ve adet dönemlerinde östrojen ve progesteron hormonu salgılatan iki hormonun tetiklenmesidir. Bu hormonlar Folikül uyarıcı hormon (FSH) ve luteinizan hormon (LH)’dir. FSH ve LH hormonları yumurtanın olgunlaşma sürecindeki ilk evrede folikülün gelişimini tetikler.

Hormon seviyelerinin yükselmesi ile birlikte tüm evreleri geçiren yumurta belli bir olgunluğa erişir ve etrafını saran folikül yumurtayı dışarı bırakmak için çatlar. Çatlayan folikül, önce korpus hemorajikuma, daha sonra da LH hormonunun etkisiyle çok yüksek miktarda progesteron üreten korpus luteuma dönüşür.

Bu olaylar sonunda çekirdeğinde 23 kromozom bulunan yumurta dışarı atılmış ve fallop tüplerine doğru yolculuğa başlamış olur. Eğer bu aşamadan sonra bir sperm ile döllenirse 46 kromozom şeklinde döllenmiş bir yumurta olarak rahme doğru ilerleyecektir.

Yumurtlama döneminde akıntı, ortak yaşanan belirtilerin başında gelir.

Yumurtlama Dönemi Belirtileri Nelerdir?

Bir kadının vücudu aslında doğal bir şekilde yumurtlama dönemi belirtileri verir. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir;

  • Bazal vücut ısısında yükselme (Normal vücut sıcaklığının 1/2 ya da 1 derece fazlası)
  • İdrardaki yüksek LH hormonu değeri (ovulasyon testleri sayesine kolaylıkla tespit edilebilir)
  • Vajinal akıntı ya da servikal mukus (Yumurta akına benzer, daha ince ve temiz bir akıntı. Genelde yumurtlama dönemi sırasında çamaşırı ıslatacak kadar fazla gelir.)
  • Göğüslerde hassasiyet
  • Şişkinlik
  • Lekelenme
  • Yumurtalıkların olduğu bölgelerde hafif ağrı ya da kramplar
  • Cinsel isteğin artması
  • Koku hassasiyetinin artması
  • Rahim ağzında değişiklikler meydana gelmesi

Yumurtlama Dönemi Ne Zaman Olur?

Düzenli adet (28 günde 1) gören kadınlarda yumurtlama dönemi, adet gününün başladığı günden itibaren sayıldığında 14 ve 15. günlere denk gelen günler olarak genel kabul görmüştür. Ancak her kadının bedeni ve adet dönemi birbirinden farklı olduğu için yumurtlama dönemi günleri farklılık gösterebilir.

Düzensiz adet gören kadınlar ile yumurtlama günlerini daha kesin bir şekilde belirlemek isteyen kadınların uygulayabileceği ovulasyon testleri (yumurtalık testleri) mevcuttur.

yumurtlama dönemi

İdrar ile yumurtlama dönemi tespiti için kullanılan testler

İdrar ile uygulanan Ovulasyon testi (yumurtlama testi) kandan sonra idrara geçen LH hormonu ölçerek yumurtlama döneminin tespit edilmesini sağlar.

yumurtlama dönemi

Tükürük ile yumurtlama dönemi belirleyici bu tarz cihazlar genelde ruj şeklinde tasarlanmıştır. Siyah kapak açılır ve içine tükürük örneği konarak üstteki mercekten sonuç izlenir.

Aynı zamanda tükürük ile yapılan ovulasyon testi de mevcuttur. Tükürükle yapılan yumurtlama testi, tükürükteki östrojen seviyesinin belli aralıklarla yükselmesini ölçme esasına dayanarak yumurtlama dönemi belirlemeyi sağlar.

yumurtlama dönemi

Bilekten yumurtlama dönemini bildiren cihaz

Son olarak vücuttan salgılanan terdeki tuzların düzeyini ölçen ve bileğe takılabilen yumurtlama testi türü de mevcuttur. Klorür, sodyum ve potasyum seviyeleri ayın farklı dönemlerinde değişiklikler gösterir. Östrojen ve LH hormonundan daha önce ortaya çıkan bu değişiklikler yumurtlama döneminden 4 gün önce yumurtlamayı haber verir. Bu aleti bileğinize taktığınızda 6 saat boyunca çıkarmamalısınız.

Yumurtlama Dönemi Neden Önemlidir?

Yumurtlama dönemi bebek sahibi olmak isteyen çiftler için oldukça önemlidir. Olgunlaşarak yumurtalıklardan dışarı bırakılan yumurta hücresi sadece 12-24 saat canlı kalabilir. Bu süre içinde bir sperm ile buluşursa gebeliğin oluşma ihtimali çok yüksektir. Dolayısıyla yumurtlama dönemi olarak hesaplanan günlerde yaşanacak birliktelik bebek sahibi olma olasılığını arttırdığı için, bu dönem önemlidir.

 

Soru: Yumurtlama dönemi ne kadar sürer?

Cevap: Yumurtlama bir anda gerçekleşen bir olaydır. Fakat yumurtlama dönemi sonrasında yumurtalıktan salınan yumurta 12-24 saat canlı kalabilir. Gebelik şansını artırmak için yumurtlama gerçekleştikten sonra en geç bir gün içinde birliktelik yaşanması gerekir.

Kaynaklar:

www.webmd.com

www.thebump.com

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler Kitabı

Hamileyim Kitabı

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir