Yürüteç Kullanmak Bebekler İçin Zararlı Mı?

Geçtiğimiz hafta gittiğim bir dost meclisinde altı aylık bir bebek vardı. Annesi ikram ve servisle uğraşırken bir ara bebeği ben aldım kucağıma. Sonra ikram tabağı geldi ama ben iki elimle bebeği göğsüme yasladığım için bir türlü başlayamadım gelenleri yemeye. Bir arkadaşım dedi ki: “Yatağa yatırsana! Ne diye kucağında tutuyorsun?” Birden bire kafamda bir ampul yandı ve “Aa doğru söylüyorsun, bizimkinden kalan alışkanlık işte.” dedim ve bebeği hemen yatağa koymaya çalıştım ama nafile, aynı benim oğlan 🙂

Yatağa yatırdığım an, şöyle etrafına bir baktı sonra ağlamaya başladı. “Bir yürüteç olsaydı, oturturduk.” dedim kendi kendime…

İtiraf etmeliyim ki, bebeğimin ele avuca gelmeye başladığı dönemleri olan 6 – 7. aylarında gün içinde daha çok yoruluyordum. Ne oturabiliyordu, ne de yürüyebiliryordu o dönemlerde. Yatağa yatırarak görüş alanının sadece tavan olmasına da gönlüm razı gelmiyordu. Bu nedenle kucağıma çok alıyordum. Pek çoğumuzun maruz kaldığı “Kucağa çok alıştırmışsın sen bunu.” cümlesini söyleyen kişiye o an şöyle okkalı bir yan bakış atsam da, o aylarda “aslında haklılarmış” dediğim oldu çok kez.

Çok daraldığım zamanlarda hep gelirdi aklıma “yürüteç”. Ama daha önce özellikle erkek bebekler için kullanılmasının pek uygun olmadığını duyduğum için, geldiği anda direkt vazgeçiyordum.

Bu yazımı şu anda benim gibi yürüteç alma/kullanma konusunda kararsız kalan aileler için hazırladım…

Yürüteç Nedir?

Sözlüğe göre: “Yeni yürümeye başlayan bebeklerin yürümesine yardımcı olan, yürümeye alıştıran gereç.”

Uzmanlara göre: “Bebeğin harekete edememesinden kaynaklanan huzursuzluğunu gidermek amacıyla kullanılan gereç.”

Bana göre: “Bebeğim biraz kendi kendine takılsın, benimde elim, kolum biraz dinlensin.” dediğim gereç 🙂

 

yürüteç

Bizim buna benzer bir yürütecimiz vardı…

 

Yürüteç Kullanmak Bebeğime Zarar Verir Mi?

Yaptığım araştırmalar yürütecin uzun süreli kullanımda bebeğe iki farklı şekilde zarar verdiği yönünde.

Bunlar:

  1. Özellikle yürüme çağındaki bebeğin yürümesini geciktirmesi ve uzun süreli kullanımda bebeğin fiziksel gelişimini olumsuz etkilemesi,
  2. Yürütece konup yalnız başına bırakılan bebeklerde görülen düşme, çarpma ve sıkışma gibi kazaların sonucunda beyin kanaması, el, parmak, kol ve bacaklarda kırılma ve çıkma gibi vakıaların yaşanması.

Ayrıca yürüteçle istediği yere gidebilen bebeğin sıcak su veya çaya, aynı zamanda kimyasal maddelere uzanması neticesinde yaşanabilecek kazaları da unutmamak gerekiyor.

yürüteç

Eskilerden bir yürüteç…

Bebeğimi Yürüteçte En Fazla Ne Kadar Süre Tutabilirim?

Uzmanlar göre, yürüteç gerektiği zamanlarda mutlaka bir yetişkin nezaretinde olmak şartı ile en fazla 30 dakika kullanılmalı.

Bebeğimi Kaçıncı Aydan İtibaren Yürütece Oturtabilirim?

Bebekler 8. aydan sonra yürütece oturtulabilir. Bazı anneler bebeklerinin 6. ayından itibaren yürüteç kullanmaya başlıyorlar. Ama bu bebeğin sağlığı açısından hiç iyi bir şey değil!

Bebek yürümeye başladığında yürüteç kesinlikle kullanılmamalıdır.

yürüteç

Eski tip yürüteçlerden biri daha…

Babycenter’ın buradaki haberine göre yukarıda yazdığım sebeplerden dolayı Kanada’da yürüteç satışı yasaklanmış.

Yenianne Sen Bebeğin İçin Yürüteç Aldın Mı?

Ben almadım ama bir gün memleketten annem ve babam geldi. Oğluma yürüteci onlar aldılar 🙂

Mart-Haziran aylarında günlük toplam 15-20 dakika olacak şekilde etkin bir biçimde kullandığımız yürüteci oğlumun yaşına girmesine 1 hafta kala yürümeye başlamasıyla birlikte biraz oyuncak niyetine kullandıktan sonra tamamen ortadan kaldırdık…

Bence yürüteç bebekli bir evde olmalı ama kesinlikle bebek uzun süre ve tek başına yürüteçte bırakılmamalı…

Sevgiler.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir