Zika Virüsü – Hamilelere Zika Virüsü Uyarısı

Zika Virüsü

aegypti

Zika virüsü ne sebep olan sivrisinek türü

Zika virüsü Dang/Kırık kemik humması olarak bilinen bir hastalığa sebep olan Aedes türü sivrisineklerden bulaşan tek iplikli RNA virüsüdür.

Zika virüsü aslında yeni bir virüs değil. Zika virüsüne ilk olarak 1947 yılında Uganda’da bir ormanda rastlanmıştır. Aynı dönemlerde Afrika ve Asya’da da yaygın olarak görülse de 2015 Mayıs ayında Brezilya’da görülene pek duyulmamıştı.

Şu anda Brezilya başta olmak üzere Güney Amerika’yı etkisi altına alıp, Avrupa ve Amerika’da da görülmektedir.

Zika virüsü sivrisineklerden bulaştığı ve şu anda kış mevsimini yaşadığımız için uzmanlara göre ülkemiz şu anda herhangi bir tehdit altında değil. Ancak yaklaşan yaz mevsimi ile bu bulaşıcı hastalığın Türkiye’de de yayılma ihtimali mevcut.

Hastalığın yenianneyim.com ile ne alakası var diyecek olursanız, yaptığım araştırmalara göre diyecek çok şeyim var.

Bu hastalık esas olarak hamileleri ilgilendiriyor desek yanlış olmaz. Normal bir insanda;

 • yüksek ateş,
 • ciltte döküntü,
 • kas ve eklemlerde ağrı,
 • gözde iltihaplanmaya(kırmızı göz)

sebep olup birkaç gün içinde belirtileri verdikten sonra yaklaşık bir hafta sürerek genelde hafif atlatılabiliyor. Öyle ki hastaneye yatışı yapılan hasta sayısının oldukça az olduğunu bildiriliyor.

Ancak zika virüsü bir hamileye bulaştığında bu kadar kolay atlatılamayabiliyor. Hastalık anneyi etkisine almasıyla birlikte bebekte de ciddi, kalıcı hasarlara sebep olabiliyor.

 

mikrosefali

Mikrosefali

Brezilya’da yaşanan zika virüsü vakalarında, hamile bayana bulaşan virüs bebeğin mikrosefali yani bebeğin başının normalden daha küçük olması ile birlikte beyinde hasar meydana getirdiği tahmin edilmekte. Şöyle ki; Brezilya’da her yıl doğan 3 milyon bebekten sadece 150 tanesinde mikrosefali hastalığı görülürken zika virüsü salgınından sonra 4.000 mikrosefali vakası tespit edilmiş. Ancak hastalığın yayılması ve sonuçları çok yeni olduğu için bilgilerin kesinliği hakkında zamana ihtiyaç duyulmakta.

 

Yaşanan vakalar incelenerek daha yeni bilgiler ve önlemler tanımlanıncaya kadar CDC(Centers for Disease Control and Prevention/Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri )  özellikle hamile olanlara ve hamile kalmak isteyenler başta olmak üzere tüm insanlara hayati önerilerde bulunuyor:

Hamileliğin hangi döneminde olursanız olun, zika virüsün bulaşma riski söz konusu. Bu yüzden, eğer aciliyeti yoksa seyahatlerinizi erteleyin.

 

Şu anda zika virüsünün görüldüğü ve Seyahat için Uyarı verilen Ülkeler:

 • Cape Verde(Adalar grubundan oluşan Afrika da bir ülke)
 • Karayip(Kuzey Amerikada bir bölge. Tehlike arzeden ülkeler: Barbados, Curaçao, Dominican Cumhuriyeti, Guadeloupe, Haiti, Jamaica Martinique, Puerto Rico Milletler topluluğu, Saint Martin; U.S. Virgin Adaları)
 • Amerika(Tehlike arz eden ülkeler: Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, Nikaragua, Panama)
 • Meksika
 • Pasifik Adaları (Amerikan Samoası,Tonga,Samoa )
 • Güney Amerika(Bolivya, Brezilya, Kolombiya, Ekvador, Fransız Guyanası, Guyana, Paraguay, Surinam, Venezuela)

 

Ancak seyahat zorunlu ise doktorunuzun kontrol ve uyarılarıyla birlikte gideceğiniz yerlerde sivrisinek sokmasına karşı şu tedbirleri almayı ihmal etmeyin!

 • Yanınızda sivrisinek kovucu sinek ilaçlar ve vücudunuz için solüsyonlar bulundurun.
 • Uzun kollu üst kıyafetler ile uzun paçalı pantolon tercih edin.
 • Şapka takın ya da başörtüsü bağlayın.
 • Açık renkli kıyafetler tercih edin.
 • Klimalarla havalandırılan odalarda uyuyun.
 • Açık havada yatmanız gerekirse yatağınızın etrafını tülle koruma altına alın.
 • Dışarıda kaldığınız sürelerde mümkünse pantolon paçalarınızı çoraplarınızın içine sokun.
 • Sandalet yerine kapalı ayakkabı giyin.
 • Orman, çalılık, dere kenarı gibi riskli yerlerde bulunmamaya özen gösterin.
 • Açıkta kalmış yiyecek ve içecekleri tüketmeyin. Çünkü zika virüsü yayan sivrisinekler yumurtalarını genelde açık alanda kalmış kâselere, hayvan yem kutularına, çiçek saksılarına bırakabilir. Aynı zamanda çoğunlukla insanların yaşadığı iç ve dış mekânlarda bulunurlar ve insanları çok severler.

Zika virüsü taşıyan bir hamileden doğum yaparken bebeğe zika virüsü bulaşma ihtimali olduğunu fakat virüsün hamilelik esnasında da bulaşmış olma ihtimalinin üzerinde çalışıldığını bildiriyor kaynaklar. Doğum yapmış ve emzirme döneminde olan bir anneye zika virüsü bulaştığında anne sütünden virüsün bulaşmadığını bilakis emzirmenin faydalı olabileceği ifade ediliyor.

CDC’den edindiğim bilgiye göre, erkeğe bulaşan zika virüsü cinsel yolla kadına da bulaşabilir!

Zika virüsü için henüz geliştirilen bir aşı yok ve şimdilik ilaç ile tedavisi de mümkün değil.

İnsanda 2015 yılının Mayıs ayından bu yana görüldüğü için zika virüsünden bulaşan hastalık hakkında her gün yeni bilgiler geliyor. Böyle giderse yukarıda da ifade ettiğim gibi ülkemizde görülmesi de muhtemel. O yüzden yeni hamile kalmış ya da planlayan anne adaylarının çok dikkatli olması gerekiyor.

Özellikle mahallenizde biriken çöpler varsa belediyenizden acilen çöplerin toplanmasını, belirli aralıklarla ilaçlama yapılmasını ve su birikintilerinin kurutulmasını talep edebilirsiniz.

Ülkemize uğramaması temennisiyle…

 

Zika Virüsü Kaynakları:

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir